Banka i shpalli të vdekur që të dy, të moshuarit mbeten pa para

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.10.2022, 21:47

Një burrë dhe një grua kanë mbetur pa para për javë të tëra pasi banka i shpalli të vdekur që të dy. Ben Gibson, 63 vjeç u habit kur mësoi se banka e kishte shpallur të vdekur gruan e tij 65-vjeçare. Për disa javë ai u përpoq t'i shpjegonte bankës se gruaja e tij ishte e gjallë dhe se ata ishin bashkë.

Edhe kur 65-vjeçarja shkoi në bankë për të raportuar një problem që kishte hasur me kartën asaj iu tha se bashkëshorti i saj ka vdekur. Ata shkuan vazhdimisht në bankë për t'ju bërë të ditur atyre se të dy ishin gjallë. Banka tha se ata ishin njoftuar për vdekjen e tyre nga një agjenci funerale prandaj kishin bllokuar llogarinë bankare. Pavarësisht se stafi bisedoi me zonjën Gibson dhe ra dakord që ajo ishte gjallë, llogaria e përbashkët e tyre mbeti e ngrirë dhe gjyshërit e katër fëmijëve mbetën pa para.

Por sikur të mos mjaftonte kjo, banka kishte njoftuar edhe bizneset e tjera për vdekjen e çiftit dhe ata iu kishin dërguar letra ngushëllimi në shtëpi.

Tani që situata me bankën është rregulluar, çifti i të moshuarve ndihen të lodhur dhe të mërzitur nga ajo që kaluan.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit