“Fasulja e Tetovës” produkt drejt zhdukjes

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.10.2022, 20:36

“Fasulja e Tetovës” produkt drejt zhdukjes, kërkohet brendimi i saj për të nxitur kultivimin në arat e Pollogut

Dikur ishte produkti më i njohur tetovar, i shquar për nga cilësia dhe shija unike, ndërsa sot, fasulja e Tetovës është gati të zhduket.

Në fushat e Tetovës gjithnjë e më pak gjendet “fasulja e Tetovës”, pasi kultivimi i saj zvogëlohet nga viti në vit për shkak të ndryshimeve klimatike, mungesës së fuqisë punëtore, çmimeve të larta të preparateve mbrojtëse.

Nëse më parë fasulja e Tetovës ishte një nga kulturat kryesore bujqësore në rajonin e Pollogut, sot gjithnjë e më shumë fermerë po heqin dorë nga mbjellja e fasuleve.

“Dikur, deri në dhjetë vjet më parë, kultivoja deri në 15 hektarë fasule, tani gjithçka është reduktuar. Përgatitjet, mjetet dhe makineritë bujqësore u shtrenjtuan, veçanërisht karburantet dhe kushtet e motit ndryshuan shumë. Për shkak të gjithë kësaj, ara jonë mbeti bosh, kështu që njerëzit filluan të heqin dorë nga mbjellja e fasuleve gjithnjë e më shumë”, thotë për sdk.mk, fermeri Sreçko Anteski, i cili është nga të paktët që ende merret me prodhimin e fasules së Tetovës.

Mungesa e fasules së Tetovës me mjeshtëri po e shfrytëzojnë tregtarët e papërgjegjshëm, të cilët fasulet e importuara i shesin në treg me emrin “Groshë Tetove”.

Ideja që fasulja e Tetovës të bëhet produkt i markës që të mos manipulohet emri dhe origjina e saj është një ide shumëvjeçare.

Tashmë, si ide është restauruar sërish nga organizata joqeveritare CED nga Tearca, e cila organizon manifestimin “Ditët e Groshës” për të 11-tën herë, pikërisht me qëllim të ruajtjes dhe mbrojtjes së këtij produkti të njohur nga rajoni i Tetovës.

“Fasulja e Tetovës mund të mbrohet vetëm duke e markuar. Është e vetmja mundësi mbrojtjeje që të mos keqpërdoret emri i fasules së Tetovës dhe të mos mashtrohen blerësit. Si organizatë kemi eksperiencën të jemi bartës të këtij procesi që të mos na ndodhë që dikush tjetër, nga jashtë, të brendojë produktin tonë si ajo që ndodhi me ajvarin dhe produktet tona të tjera. Pra, fasulja e Tetovës duhet të jetë e markës, me të gjitha specifikat e saj dhe në të ardhmen të jetë markë tregtare e Rajonit të Pollogut. Sigurisht që shteti duhet të përkrah dhe të ndihmojë në brendimin e këtij produkti, por edhe fermerët duhet të inkurajohen me subvencione që të mbjellin më shumë nga ky produkt bujqësor”, thotë Metin Muaremi nga Qendra për Edukim dhe Zhvillim nga Tearca.

Kujtojmë se në edicionin e fundit të manifestimit “Ditët e Groshës”, morën pjesë rreth 600 qytetarë, të cilët u shërbyen me fasule të gatuara sipas traditës tetovare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit