Nuredini: Do bëjmë maksimumin për tejkalim e krizës energjetike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.10.2022, 15:15

Në kuadër të qëndrimit në Stamboll dhe pjesëmarrjes në Konferencën Rajonale për Perspektivat e Energjisë së Pastër, ministri i Ekologjisë Naser Nuredini zhvilloi takime intensive dypalëshe, në fokus të të cilave ishin sfidat e krizës globale energjetike, mundësitë për tejkalim dhe orientim drejt energjive të pastra.

Në takimin me Matthew Baldwin, Zëvendës Drejtor i Përgjithshëm nga Drejtoria e Përgjithshme e Energjisë së BE-së, palët prezantuan aktivitetet e ndërmarra për trajtimin e krizës energjetike, si dhe mundësitë për lehtësimin e barrës financiare të faturave të larta të energjisë elektrike mbi shfrytëzuesit përfundimtarë – sipërmarrësit dhe amvisëritë individuale, përmes subvencioneve nga buxheti qendror.

“U diskutua edhe për mundësitë e ndihmës nga BE-ja në sigurimin e gazit nga burime të ndryshme, veçanërisht për qytetin e Shkupit. Në të njëjtën kohë, interkontektori me Greqinë vlerësohet si shumë i rëndësishëm jo vetëm për vendin tonë, por edhe për të gjithë rajonin”, tha Nuredini.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit