VIDEO/ Tmerruan fëmijët me maska, shkarkohen katër punonjës të çerdhes në SHBA

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 12.10.2022, 12:18

Katër punonjës të një çerdheje në Misisipi në SHBA, janë pushuar nga puna për shkak të veprimeve frikësuese ndaj fëmijëve, të bëra virale prej ditësh në rrjetet sociale.

Në videot e filmuara nga një anëtar i stafit, në Lil Blessings, një qendër e kujdesit ditor në Hamilton, në Misisipin verilindor, duket një vajzë e cila ka vendosur një maskë të frikshme dhe frikëson fëmijët, të cilët nuk ndalojnë të qarat dhe duken dukshëm të tmerruar.

Prindërit kanë shprehur zemërim të madh ndaj këtyre veprimeve të çerdhes dhe kërcënojnë me padi penale për këtë shkelje të besimit që këta punonjës kanë bërë ndaj tyre.

Departamenti i Shëndetit i Shtetit të Misisipit dhe Zyra e Sherifit të Qarkut Monroe po hetojnë këtë çështje. Masa e parë e ndërmarrë është pushimi nga puna i katër punëtorëve të çerdhes Lil’ Blessings nga pronarja Sheila Sanders, e cila u përball me ankesa pafund.

Kjo çerdhe është hapur para thuajse dy dekadash. Sipas raportimeve, pronarja mësoi për këto video vetëm të mërkurën, por të paktën njëra prej këtyre videove u filmua në shtator. “Njerëzit që i bënë këto akte nuk janë më me ne. Ata u pushuan nga puna”, tha Sanders.

Njëra nga punonjëset e çerdhes që mund të shihet në video me maskë, postoi gjithashtu një video 19-minutëshe, ku kërkoi falje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit