Prodhuesit e orizit bllokojnë rrugën Koçan-Shtip

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.10.2022, 14:31

Me traktorë dhe makineri të tjera, bujqit nga rajoni i Koçanit sot sërish kanë bllokuar njërën korsi të rrugës kryesore Koçan-Shtip për të shprehur pakënaqësinë e tyre për çmimet e ulëta me të cilat blihet orizi.

Në protestën në fshatin Obleshevë, ata theksuan se në vend që të festojnë festën, janë të detyruar që pikërisht në këtë ditë të dalin në rrugë dhe të kërkojnë një vlerësim të drejtë të prodhimit të tyre.

Me çmimet aktuale të blerjes kanë humbje të paktën 50 euro për njësi sipërfaqe, prandaj prodhimi i orizit nuk ka asnjë justifikim ekonomik.

“Ne jemi të vetmit prodhues që nuk kërkojmë ndihmë nga shteti, as subvencione, as mbështetje të tjera. Le ta marrin të tjerët, dhe kërkesa jonë e vetme është që blerësit të paguajnë 40 denarë për kilogram dhe le ta marrin marzhin prej pesë denarë. Ne po kërkojmë një çmim të mirë, në mënyrë që të jetojmë dhe t’i shërbejmë nevojat tona themelore”, tha Zdravko Arsov, anëtar i Iniciativës “Obroz” për shpëtim të prodhimit të orizit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit