Trafikonin drogë kolumbiane nga Shqipëria në Itali, 29 anëtarët e bandës italo-shqiptare përballen me drejtësinë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 11.10.2022, 09:53

Dje drejtësia italaine ka dhënë dënimet përkatëse për rreth 29 të pandehur të përfshirë në trafikun e drogës nga Shqipëria në Itali pas finalizimit të operacionit "Contadino', i cili mori nofkën e personit që drejtonte grupin.

Sipas mediave italiane 11 persona zgjodhën gjykimin dënime që varionin nga 9 muaj deri në 4 vjet e 4 muaj burg, mes tyre edhe një sipërmarrës nga Trekati me origjinë shqiptare, tashmë pronar i një klubi nate.

Katërmbëdhjetë të pandehur të tjerë negociuan dënime nga 3 deri në 5 vjet burgim, ndërsa tre u shpallën të pafajshëm dhe një u dërgua në gjyq të zakonshëm, me një gjykim të caktuar në shtator.

Hetimet, nisën në gusht 2017 dhe sollën arrestimin e katër personave dhe sekuestrimin e katër kilogramëve kokainë.

Rrjeti menaxhohej nga shqiptarët që furnizonin sheshet e Novara, Pavia, Varese, Alessandria dhe Massa Carrara.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit