Shqipëri/ Inflacioni në shtator më i larti në 24 vite

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 11.10.2022, 07:45

8.1% ishte niveli i inflacionit për muajin shtator në vend. Nivel ky, më i larti në 24 vite, që prej dhjetorit të vitit 1998 në vend.

Sipas të dhënave të INSTAT, vitin e shkuar ky ndryshim ishte 2.5%. 0.6% është ndryshimi mujor i indeksit në shtator krahasuar me muajin gusht.

Rritjen më të madhe në shtator e kanë pësuar ushqimet dhe pije joalkoolike, e më pas transporti.

Të pasuara nga grupi qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji dhe mobilje; pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje e shtëpisë; pije alkoolike dhe duhan; hotele, kafene dhe restorante; mallra dhe shërbime të ndryshme; argëtim dhe kulturë.

Rritja më e madhe e çmimeve sipas grupeve krahasuar me shtator 2021:

“Transporti” me 17,2%

“Ushqime dhe pije joalkoolike” me 14,0%

“Pije alkoolike dhe duhan” me 6,5%

“Hotele, kafene dhe restorante” me 6,4%

“Mobilje, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje e shtëpisë” me 5,5%

“Argëtim dhe kulturë” me 4,7%

“Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” me 3,3%

“Veshje dhe këpucë” me 3,0%

“Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 2,9%

“Shërbimi arsimor” me 1,8%

“Shëndeti” dhe “Komunikimi” me 0,9% secili

Rritjen më të madhe të produkteve ushqimore e patën:

“Vajra dhe yndyra” 30,0%

“Qumësht, djathë dhe vezë” 24,0%

“Bukë dhe drithëra” 17,3%

“Peshk” dhe “sheqer, reçel, mjaltë, çokollata dhe ëmbëlsira” 15,1% secili

“Mish” 12,0%

“Zarzavate përfshirë patatet” 8,5%

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit