Rritje çmimesh në Shqipëri do të ketë deri në vitin 2024

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 11.10.2022, 07:21

Familjet shqiptare do të përballen me çmime të larta deri në gjysmën e parë të vitit 2023. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko u shpreh se inflacioni parashikohet të bjerë në nivelin 3% vetëm në vitin 2024.

Të njëjtën gjë parashikuan edhe përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Yan Sun, shefja e FMN vuri në pah disa problematika kyçe të ekonomisë së shtetit shqiptar dhe bëri thirrje për adresimin e tyre. Ajo theksoi deficitin buxhetor, borxhin publik, mbështetjen e targetuar të shtresave në nevojë.

Dyshime u hodhëm edhe mbi projektligjin e Aminstisë Fiskale që qeveria kërkon të legalizojë. FMN tha se Shqipëria nuk është ende gati për një hap të tillë, pasi nuk mund të garantojë se përmes saj nuk do ligjërohen pasuri të dyshimta. Po ashtu u theksua edhe mesazhi negativ që u jepet bizneseve të ndershme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit