‘Godet’ sërish Rakip Suli/ I jep 500 mijë euro Gjikurisë edhe pse dy kompani të tjera ofruan më pak

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 10.10.2022, 16:25

Rakip Suli i Bashkisë Kamëz vazhdon që të firmosë tendera me vlera marramendëse përsa i përket rregullimit të rrugëve në zonën e Kamzës. Këto tendera, i jep në favor të miqve të rilindësve, pasi vetëm me ta mund të ndajë ndonjë thelë të mirë, që të ikë nga drejtimi i bashkisë me xhepat plot vitin e ardhshëm.

Së fundmi, Suli ka firmosur për më shumë se 500 mijë euro me TVSH, të cilat do kalojnë në llogarinë e bashkimit të kompanive “BONUS shpk” dhe “GJIKURIA shpk”.

Bashkimi i dy kompanive ka fituar tenderin që mban këtë numër reference REF-37281-07-27-2022 dhe ka si objekt “Ndërtimin e rrugëve (Rr.”Shen Gjergji”+Rr.”Ali Pashe Gucia”+Rr.”Arberia”+seg. Pingul me Rr.”Selishte”+Rr.”Vorë”)”.

Në garë kanë marrë pjesë 5 kompani ose bashkim kompanish dhe është favorizuar Gjikuria me administratorë Milo dhe Florenc Gjikurian, që duket se sa herë janë në një garë tenderi, dalin me miliona lekë të taksapaguesve shqiptarë.

Por çfarë ka ndodhur në këtë tender?

Siç shihet edhe më poshtë, dy prej kompanive në garë, kanë ofruar më pak se bashkimi i kompanive ku bën pjesë Gjikuria, por me urdhër të Rakip Sulit, që është krimbur në para gjatë detyrës në krye të bashkisë, ato nuk kanë fituar.

Më shumë se 500 mijë euro bashkë me TVSH do i marrë Gjikuria dhe Bonus shpk.

A duhet të ndërhyjë SPAK? Na mbetet vetëm të presim dhe nëse nuk ka prishje pazaresh do jetë e vështirë që të kemi dikë pas hekurave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit