Maqedonia do të sigurojë energji elektrike për 5.500 amvisëri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.10.2022, 15:23

Për 5.500 amvisëri do të sigurohet energji elektrike nga centrali diellor me kapacitet prej 17 megavatësh i locuar në Amzabegovë të Sveti Nikollës, investim i Grupacionit GENI. Ndërtimi i kapacitetit filloi vitin e kaluar, ndërsa 17-të megavatë energji diellore tashmë janë duke u shpërndarë nëpër rrjet, i cili është vënë në funksion tre muaj para afatit të paraparë.

Igor Koprivarnik, kryetar i Këshillit Drejtues të GENI-it, në konferencën për shtyp me rastin e fillimit me punë potencoi se kapaciteti i ri është centrali më i madh solar që është ndërtuar në shtet dhe se është kthesë kryesore në punën e tyre, por edhe në transformimin e gjelbër të rajonit dhe Maqedonisë së Veriut.

“Qeveria i njohu investimet në fotovoltaikët solarë si hap kyç në përmbushjen e qëllimeve për qëndrueshmëri. Kriza me energjensat i preku të gjithë, çmimi i energjisë elektrike është në rritje, në fund të gushtit e arriti kulmin prej 1000 eurosh për një megavat orë, për çka prodhimi solar i energjisë elektrike ka rëndësi akoma më të madhe, çdo megavat orë është e rëndësishme”, tha Koprivarnik.

Sipas kryeministrit, Dimitar Kovaçevski, investimi është një hap i madh për realizimin e ambicieve qeveritare për sigurimin e energjisë elektrike prej burimeve të rinovueshme të energjisë.

“Sot nuk jemi duke folur për të kaluarën por për të ardhmen. Jemi duke folur për projekte të reja që duhet të na sjellin stabilitet në furnizimin me energji elektrike. Investimi më i madh në centralin fotovoltaik tregon se si punon një Qeveri e përgjegjshme, si mund të funksionojnë institucionet në nivel shtetëror dhe lokal dhe si ka rezultat në të gjithë këtë që vjen tre muaj para afatit të dhënë”, tha Kovaçevski.

GENI i fitoi 17 nga 35 megavatët që ishin ofruar në tenderin e Ministrisë së Ekonomisë. Siç potencoi ministri resor Kreshnik Bekteshi, me këtë investim janë fituar 17 megavatë shtesë, siç është bërë në 30 vitet e kaluara në shtet.

“Në afat prej 2,5 vitesh do të kemi fuqi instaluese prej mbi 220 megavatë, ndërsa janë duke u përgatitur edhe thirrje të reja dhe shpresoj se mandatin do ta përmbyllim me mbi 30 megavatë vetëm nga fotovoltaikët”, paralajmëroi Bekteshi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit