Trondit Elon Musk, komenton skemën ku është edhe Kosova: Mund të ketë luftë bërthamore!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 10.10.2022, 00:28

Ndërsa në mediat e huaja thuhet se forcat ushtarake të Ukrainës vazhdojnë ta shtyjnë Rusinë në mënyrë agresive, Elon Musk beson se kjo po rrit gjasat për një luftë bërthamore.

“Probabiliteti i luftës bërthamore po rritet me shpejtësi”, tha Musk në përgjigje të një përdoruesi të Twitter-it i cili pretendon se ka një në gjashtë mundësi për një luftë bërthamore globale.

Max Tegmark ka publikuar një skemë, ku shpjegon sipas tij, se si lufta mund të de-përshkallëzohet ose të përshkallëzohet. Në këtë skemë ai ka futur edhe Kosovën, të cilën e bën pjesë në de-përshkallëzim.

Krahasimi i tij ka ardhur në lidhje me territoret që Rusia i kërkon Ukrainës.

Elon Musk është aktualisht nën kritika për sondazhin e tij të fundit në Twitter, ku ai bëri thirrje për negociata midis Ukrainës dhe Rusisë, gjë që u kritikua nga disa ekspertë, si dhe nga autoritetet ukrainase.

Ndërsa miliarderi i teknologjisë, i cili shpjegoi se nuk është tifoz i Luftës së Tretë Botërore, u etiketua pro-Rusisë për sugjerimin e tij, ai tha se ai është më shumë në anën e Ukrainës.

Madje Musk shkroi në Twitter se ai ka qenë zgjuar gjithë natën duke u përpjekur të mendojë për ndonjë mënyrë të mundshme për të de-përshkallëzuar këtë luftë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit