E rëndë: Pacientët kërkojnë ilaçe borxh nëpër barnatore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.10.2022, 18:53

Depot farmaceutike, të cilat shpërndajnë barnat dhe preparatet kozmetike që shiten në barnatore kanë paralajmëruar se gjatë muajit tetor do të ketë rritje të reja të çmimeve.

Sipas tyre, janë kompanitë farmaceutike vendore që kanë mbivlerësuar prodhimet e tyre ndërsa depot vetëm se distribuojnë ato.

Në hall me çmimet e barnave janë edhe farmacitë që ballafaqohen çdo ditë me ankesat e pacientëve.

Farmacisti Aulon Ramadani thotë se qytetarët në nevojë e kanë të pamundur të blejnë me këto çmime.

“Pacientët, të cilët nuk kanë mundësi t’i paguajnë barnat kanë kërkesa nëpër farmaci që tu jepen veresi. Por ne nuk mund të bëjmë listë të borxhit sepse nuk është e lejuar nga që në rast të inspektimeve nga autoritetet që të shikohet sasia në program dhe nëse të njëjtat nuk janë nëpër rafte mund të na dënojnë varësisht nga lloji i inspektoratit që na vijnë në kontrolle”, tha Aulon Ramadani, Farmacist.

Sipas autoriteteve për një pacient me diagnozë mesatare terapia mujore kushton nga 1,500 – 3,500den.

Për të balancuar tregun farmaceutik me sasinë e ilaçeve meqë nuk e frenojnë dot rritjen e çmimeve nga Ministria e Shëndetësisë thonë se do të zgjerojnë listën pozitive të barnave.

Por kjo do të marr një vit.

Ministri Sali tha se ndryshimet në listën pozitive do bëhen me dy faza, fillimisht do futen barnat primare.

“Ende ka barna që më nuk prodhohen andaj do të shtohen barna të reja që nuk janë aktualisht në listën pozitive. Për të njëjtat pacientët detyrohen ti blejnë nga xhepi i tyre me rekomandim të mjekëve. Ne jemi shteti që ka pagesat më të larta ‘out of pocket’ të pacientëve drejt sistemit. Shumica e tyre për blerje të ilaçeve dhe preparateve ndihmëse nga fondet private, përkatësisht nga buxheti familjar”, deklaroi Bekim Sali, Ministër i Shëndetësisë.

Sipas të dhënave të Fondit shëndetësor, në 12 vitet e fundit nuk ka ndryshime të listës pozitive.

Tani ka rreth 934 preparate farmaceutike që kompensohen nga fondi.

Por, në produktet që nuk janë në listën pozitive, do të thotë barna që jepen pa recetë gjatë muajit shtator ka pasur rritje të çmimeve nga 6-20%. /Alsat.mk

Bekim SaliMinistria e Shëndetësisë – MK

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit