Pritet rritje e çmimeve të bukës, qumështit dhe produkteve të qumështit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.10.2022, 09:54

Prodhuesit njoftojnë se buka, qumështi dhe produktet e qumështit mund të rriten sërish, nëse qeveria e RMV-së nuk merr masa konkrete.

Pavarësisht marzheve të ngrira, çmimet e produkteve bazë do të vazhdojnë të rriten.

Industria e mullinjve dhe furrave tha se deri të mërkurën do të presin masa konkrete nga qeveria.

Nëse nuk marrin ndihmë, buka dhe produktet e bukës do të rriten me çmim të paktën me 10%.

Ata përmendën energjinë jashtëzakonisht të shtrenjtë si bazën kryesore për çmimet e reja.

Për të njëjtën arsye, përpunuesit e qumështit kanë paralajmëruar tashmë se deri në fund të muajit të ardhshëm, çmimi i qumështit dhe produkteve të qumështit do të rritet me 20%.

Prodhuesit, nga ana tjetër, ndihen të dëmtuar.

“Po, kemi dëgjuar nga përpunuesit e bylmetit se duan të rrisin sërish çmimin e qumështit dhe produkteve të qumështit, por qumështi ynë mbetet me të njëjtin çmim. Nuk e di sa jemi paguar për këtë muaj, nuk kanë ardhur ende llogaritë. I kemi marrë paratë dhe mendoj se çmimi është 28 denarë për litër qumësht. Është një çmim i vogël”, tha Toni Petkovski, blegtor.

Prodhuesit kërkojnë që çmimi i blerjes së qumështit të jetë sa gjysma e çmimit të shitjes në tregje.

Nëse kjo kërkesë nuk plotësohet, nga muaji i ardhshëm do të ndalojnë dhënien e qumështit për përpunuesit.

“Çfarë do të ndodhë në vend nëse ndalojmë dërgimin e qumështit dhe e përpunojmë atë në shtëpi? Nëse nuk japim qumësht, kapitali do të shpërdorohet. Kur nuk kanë asnjë pikë qumësht për të përpunuar, gjithçka është e keqe”, tha Toni Petkovski, blegtor.

Ekspertët ekonomikë konfirmuan gjithashtu se nuk ka marzhe të ngrira.

Dje, profesori Branimir Jovanoviq tha për Sitel se do të ishte mirë të merret shembull nga rajoni dhe të ngrihen çmimet, jo marzhet e produkteve, në përballjen me krizën.

“Të gjitha vendet në rajon po kalojnë të njëjtën gjë. Ata po kalojnë të njëjtën krizë, por jo të gjithë kanë të njëjtat rezultate ekonomike. Jo të gjithë janë aq të këqinj sa ne. Ata do ta kalojnë këtë krizë shumë më mirë sepse qeveritë e tyre janë përgjegjëse dhe kanë marrë masa në kohë. Siç thashë, ata ngrinë çmimet e produkteve ushqimore bazë, kanë masa për të rritur pagat e kështu me radhë”, u shpreh Branimir Jovanoviç, profesor i ekonomisë.

Ndryshe, Qeveria ka ngrirë marzhet e produkteve bazë deri në fund të vitit, ndërsa këtë javë ka bërë për të gjitha produktet e qumështit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit