UKM nuk ka kuotë për studentët shqiptarë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.10.2022, 23:01

Në kuadër të Universitetit Shën Kirili dhe Metodi, janë shfuqizuar kuotat shtesë për studentët shqiptar në shumicën e fakulteteve ku ata konkuruan.

Studentë që kanë përzgjedhur për të studjuar në këtë Universitet thonë se janë revoltuar nga ky fakt, sepse kuotat shtesë u kanë mundësuar të përballojnë më lehtë studimet, duke pas parasysh krizën ekonomike në të cilën ndodhet shteti dhe buxhetin e cekët të shumicës prej familjeve të tyre.

“Ne jemi shqiptar dhe studjojmë në ‘Shën Kirili dhe Metodi’ dhe fakulteti ynë është i gjuhës dhe letërsisë shqipe. Ka beneficione të mëdha dhe të gjithë tjerët marrin kuota si në katedrën e maqedonishtes, dhe të tjerat. Unë jam pro kuotës, sado pak ta kenë më lehtë për shkaqe ekonomike, të notave kuota është motivuese dhe nuk jam proi asaj që e kanë ndaluar kuotën”.

“Unë kam qenë studente me kuotë shtetërore për katër vite dhe kjo ka qenë motivim shumë i mir për mua, për shkaqe ekonomike se është vështirë për një student që ti paguan sidomos kur paguhen edhe provimet. Për të gjithë ata që tani janë regjistruar kjo është demotivim , sepse kuota shtetërore do tu ndihmojë gjatë këtij rrugëtimi si student pagesat të jenë më të lehta dhe të ketë më pak harxhime”, thanë disa nga studentët e intervistuar nga TVM2.

Pse këtë çështje kërkuam sqarim nga Rektori i Universitetit Shën Kirili dhe Metodi Nikolla Jankullovski i cili u përgjigj përmes komunikatës me shkrim:

“Përqindja e studentëve, përfaqësues të këtyre bashkësive në kuotën shtetërore dhe në atë shtesë, duhet t’i përmbahet përqindjes së përfaqësimit të bashkësisë së caktuar etnike , duke marrë parasysh popullsinë e përgjithshme në RMV. Në njësitë e Universitetit Shën Kirili dhe Metodi, ku ekzistojnë programe studimore të njejta me Universitetin e Tetovës apo Universitetin Nënë Tereza në Shkup, përfaqësuesit e bashkësisë etnike shqiptare do të regjistrohen vetëm në kuotat e rregullta”.

Kuota shtesë do të ketë për studentët në fakultetin e pylltarisë, të dizajnit dhe veterinarisë.

Në kuadër të UKM 5306 studentë në kuotën shtetërore do të paguajnë participim vjetor prej 200 euro.

4522 studentë do të paguajnë taksë shkollore prej 400 euro, dhe 1090 vende u janë dedikuar studentëve për studime me korrospodencë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit