Mamaja e tij blinte rroba në Kosovë: Si u zbulua baza e Dumanit dhe arratisja e tij para syve të policisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.10.2022, 18:10

Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me operacionet e dështuara të Policisë së Shtetit për kapjen e të shumërkuarit Nuredin Dumani në Kosovë. Në media është zbuluar se lokalizimi i vendodhjes së tij në Kosovë është bërë nëpërmjet mamasë së tij. Kjo e fundit shkonte blinte rroba të përdorura në Kosovë dhe më i pas i shiste në Durrës.

Mamaja e Dumanit është ndjekur nga një ekip i "FAST" dhe nëpërmjet këtij gjurmimi është zbuluar se ai fshihej në Gjilan. Për të arrestuar Dumanin në muajin shkurt dhe mars 2022, anëtarë të dy njësive speciale policore skuadrës operacionale dhe FAST kanë qënë në Kosovë dhe kanë rrethuar pallatin ku fshihej Dumani.

Por pavarësisht informacionit të saktë për vendndodhjen e tij, policia nuk ka mundur ta arrestojë dhe është kthyer duarbosh në Tiranë. Mosarrestimi i Dumanit në Kosovë, në një kohë që informacionet për vendndodhjen e tij ishin të sakta kanë ngjallur dyshime të forta se dikush brenda policisë e ndihmoi atë të ikë fillimisht në Pejë e më pas në Prizren.

Nuredin Dumani ka hyrë në Shqipëri në mesin e muajit mars nëpërmjet Pikës Kufitare të Kalimit në Morinë, Kukës. Edhe në këtë rast ai iu ka shpëtuar kontrolleve të policisë dhe ka ardhur i qetë deri në Fier ku është arrestuar më 29 mars.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit