Osmani: Hapja e qendrës kulturore bullgare “Mbreti Boris” është e papranueshme

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.10.2022, 12:19

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një konferencë për media ka folur për hapjen e klubit “Mbreti Borisi i tretë” në Ohër.

Ai tha se ka pasur një njoftim nga Ministria e Punëve të Jashtme para hapjes së klubit.

“Ne kishim një njoftim si MPJ një ditë para hapjes së atij klubi. Ka pasur reagime pse po reagojmë. Dhe formalisht është kështu, sepse nuk është kompetenca jonë. Por ne duhej të shprehnim këndvështrimin tonë. Mendimi im është se ne kemi dy aspekte që nuk duhen ngatërruar:

E drejta e asociimit është një e drejtë e garantuar me Kushtetutë dhe vlen për të gjithë qytetarët. Është e paqartë. Vendi është nënshkrues i Konventës për Mbrojtjen e të Drejtave të Minoriteteve. Por në të njëjtën konventë thuhet gjithashtu se kjo bëhet në frymën e tolerancës dhe fqinjësisë së mirë. Emri u zgjodh i tillë, Mbreti Boris, por mendoj se nuk është në frymën e pikës së dytë të konventës, sepse nuk krijon kushte për tolerancë, bashkëjetesë dhe fqinjësi të mirë. Emrin e konsideroj provokim dhe mendoj se është në dëm të komunitetit bullgar në Maqedoni. Nuk mund ta them nëse dikush e bën këtë me vetëdije. Si person në detyrë dhe me përvojë, besoj se është në dëm të bullgarëve në kushtet kur, sipas Protokollit dhe marrëveshjeve me Bullgarinë, ata kanë mundësi të zhvillojnë aktivitetet e tyre si komunitet. Nuk mund të them se kush e mbron reputacionin e tyre edhe këtu edhe para bashkësisë ndërkombëtare, por fakti është se nuk është në interes të bullgarëve nga Maqedonia”, ka thënë Osmani.

Osmani tha se emrat si “Mbreti Boris” dhe “Ivan Mihaillov” janë të papranueshëm edhe për ndërkombëtarët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit