Murati: Deri në 15:00 është dashur të dorëzohen listat

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.10.2022, 16:07

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë është shpërfaqur se kush është prapa sabotimit të shtetit dhe se SBASHK-u nuk i përfaqëson mësimdhënësit.

Nga foltorja e Kuvendit të Kosovës, ku mbahej interpelanca për mosekzekutimin e pagave të mësimdhënësve, Murati tha se Thesari i ka marrë veprimet për ekzekutimin e pagave, por shtoi se deri në orën 15:00 të së premtes është pritur të dorëzohen listat.

Teksa kritikat e akuzat e deputetëve parafolës të opozitës, i quajti shantazhe.

“Mospagesa e pagave është pasojë e mungesës së punës, nuk është sanksion. Zbritjet e pagave nuk ngrenë probleme përputhshmërie me konventën. E kemi parë që sa e sa ditë japin ultimatum PDK, SBASHK, LDK dhe në fund kallëzimin e dorëzoi PDK-ja në vend të SBASHK-ut. Nga kjo grevë u pa kush ka qëndruar prapa këtij sabotimit të shtetit. U shpërfaq po ashtu fakti se mësimdhënësit nuk janë pyetur fare kur ka nisur greva. E vetmja herë kur u pyetën ishte për të vazhduar mësimin që votuan pro. U shpërfaq se SBASHK-u nuk i përfaqëson mësimdhënësit se kur e nisi grevën nuk ishte i gatshëm t’i kompensojë dhe tu dalë në ndihmë për hyrjen në grevë që u kërkua nga ta. Ne do t’i japim pagesat si paradhënie për orët qe do të kompensohen. Në lidhje me këtë Thesari i ka marrë të gjitha veprimet dhe sot deri në orën 3 është dashur të dorëzohen të gjitha listat. Sa i përket debatit mund të flasim tërë ditën, këso shantazhe nuk i ndihmojnë askujt as nuk janë mënyra të lavdishme drejt pushtetit”, tha Murati.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit