Shpallen fituesit e Çmimit Nobel për paqen, një prej tyre qëndron i burgosur prej dy vitesh

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 07.10.2022, 12:23

Janë shpallur së fundmi edhe fituesit e Çmimit Nobel të Paqes, teksa një nga fituesit e këtij viti është avokati bjellorus i të drejtave të njeriut, Ales Bialiatski, i cili po mbahet ende në paraburgim.

Bialitski, 60 vjeç, është themeluesi i Qendrës së të Drejtave të Njeriut Viasna (Pranverë) të vendit, e cila u krijua në 1996 në përgjigje të një shtypjeje brutale të protestave në rrugë nga udhëheqësi autoritar i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko.

"Bialitski i ka kushtuar jetën e tij promovimit të demokracisë dhe zhvillimit paqësor në vendin e tij," e justifikoi nderimin e tij komiteti i Çmimit Nobel për Paqen.

Bialitski u arrestua dhe u burgos fillimisht në periudhën 2011-2014 për akuzat për evazion fiskal, të cilat ai gjithmonë i ka mohuar. Ai u arrestua sërish në vitin 2020 pas protestave masive për ato që opozita bjelloruse dhe vëzhguesit e pavarur thonë se ishin zgjedhje të manipuluara në Bjellorusi, por që e mbajtën Lukashenkon në pushtet.

Kryetarja e Komitetit Norvegjez të Nobelit, Berit Reiss-Andersen tha se ai "nuk ishte dorëzuar për luftën e tij për të drejtat e njeriut" në Bjellorusi.

Qendra e Ukrainës për Liritë Civile është një tjetër fituese e Çmimit Nobel të Paqes për këtë vit. CGS është një nga organizatat kryesore të Ukrainës për të drejtat e njeriut. Ajo u themelua në vitin 2007, kur udhëheqësit e organizatave të të drejtave të njeriut nga nëntë vende post-sovjetike vendosën të krijojnë një qendër mbështetjeje për burimet ndërkufitare në Kiev.

Që nga themelimi i saj, CGS ka monitoruar persekutimet politike në Krimenë e pushtuar, ka dokumentuar krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit gjatë luftës në Donbas dhe ka organizuar fushata ndërkombëtare për lirimin e të burgosurve politikë të Kremlinit.

Pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, Qendra për Liritë Civile është angazhuar në përpjekjet për të identifikuar dhe dokumentuar krimet e luftës ruse kundër popullsisë civile ukrainase.

Fituesja tjetër e Çmimit Nobel të Paqes të këtij viti është organizata ruse e të drejtave të njeriut, Memorial, e cila u mbyll në fillim të këtij viti. Për më shumë se 30 vjet, Memorial punoi në kujtim dhe nder të miliona njerëzve të pafajshëm të ekzekutuar, të burgosur ose të persekutuar në epokën sovjetike.

Një pretekst për mbylljen e organizatës ishte mohimi i saj për të shënuar në disa nga postimet në mediat sociale shënimin "agjent i huaj", gjë që kërkohet ligjërisht ta bëjë.

Në dhjetor 2021, Gjykata e Lartë e Rusisë urdhëroi mbylljen e Memorial dhe degëve të saj rajonale sepse kishte shkelur ligjin e agjentëve të huaj të vitit 2012. U dëgjuan thirrjet "turp!" nga ata në gjykatë ndërsa u lexua vendimi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit