Çmimet e pasurive të patundshme rriten për 21%

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.10.2022, 14:02

Çmimet e pasurive të patundshme në tremujorin e tretë të këtij viti në vend u rritën për 21,2 për qind, krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar. Në periudhën korrik-shtator të këtij viti, krahasuar me tre muajt e mëparshëm, rritja e çmimeve të pasurive të patundshme është për 4,7 për qind, sipas të dhënave të Bankës Popullore.

Në tremujorin e dytë të këtij viti, çmimet e apartamenteve shënuan rritje vjetore prej 16,5 për qind, respektivisht nga 6,8 për qind në nivel tremujor, përderisa në tremujorin e parë ka pasur edhe rritje në nivel vjetor prej 12,4 për qind, respektivisht nga 2,9 në nivel tremujor.

Enti shtetëror për statistikë ka njoftuar më herët se në shtator të këtij viti janë dhënë 318 leje ndërtimi, për 28,2 për qind më shumë krahasuar me shtatorin e vitit të kaluar. Nga lejet e dhëna të ndërtimit,184 (57,9 për qind) janë për ndërtesa të larta, 35 (11 për qind) nga ndërtimi i objekteve të ulëta, ndërsa 99 (31,1 për qind) janë objekte për rikonstruim.

Në periudhën raportuese është planifikuar ndërtimi i 618 banesave, me një sipërfaqe totale të shfrytëzueshme prej 56,849 metra katrorë. Më së shumti banesa do të ndërtohen në rajonin e Shkupit, 216, prej të cilave 196 janë në Komunën e Gazi Babës. Ndër komunat me numër më të madh të banesave të reja të planifikuara janë Strumica – 87, Gjevgjelia – 86, Gostivari – 76, Dibra – 40.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit