Mjekët menduan se kishte vdekur/ Fusin pacientin të gjallë në morg

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 06.10.2022, 13:57

Një pacient është futur i gjallë brenda një qeseje për trupat e pajetë, sipas raportit të dërguar një mjeku.

Një burrë 55-vjeçar ishte nën kujdesin e infermierëve në Spitalin e Përgjithshëm Rockingham në Perth, Australinë Perëndimore, kur u deklarua i vdekur më 5 shtator dhe më pas u fut nga stafi në një qese trupi.

Sipas gazetës australiane Business News, e cila fillimisht e publikoi historinë pasi mori një kopje të raportit të mjekut. Pasi familja u informua për vdekjen, burri u transferua në morg.

Nuk u lëshua asnjë certifikatë vdekjeje, një detaj që rezulton të jetë vendimtar.

Të nesërmen, pasi një organizatë dhuruese e organeve kontaktoi spitalin për të kërkuar leje për të marrë organet e të ndjerit, një mjeku iu kërkua të shkonte në morg për të vërtetuar vdekjen.

Por kur hapi zinxhirin e çantës së trupit, ai gjeti gjak të freskët në veshjen e spitalit të burrit nga një plagë në krahun e tij, ndërsa dy nga gjymtyrët e tij thuhet se ishin në një pozicion tjetër ku ishin vendosur dhe sytë e tij ishin të hapur.

"Unë besoj se gjaku nga një çarje e re e lëkurës, pozicioni i krahut dhe shenjat e syve nuk ishin në përputhje me një person që vendoset në pozicion pas vdekjes kur mbërrin në morg," shkroi mjeku në raportin e tij.

Pasi hapi çantën e trupit dhe bëri zbulimin tmerrues, mjeku e regjistroi vdekjen e burrit më 6 shtator, por raporti pretendon se ai ishte nën presion nga stafi për ta zhbërë, diçka që ai refuzoi ta bënte, përpara se të njoftonte kreun e departamentit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit