Gylenistët nisin shitjen e bizneseve pasi Erdogan i vuri lakun në fyt Ramës?

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 06.10.2022, 12:12

Pasi Ministria e Arsimit mbylli kolegjin “Mehmet Akif” me një motiv , duket se Rama u ka dhënë sinjalizimin gylenistëve të infiltruar në Shqipëri si biznesmenë se do jenë kurbani i radhës i sulltanit Erdogan, tashmë me durim të sosur.

Rama me lëvizjet e tij ua ka bërë të qartë të financuarve të Gylenit në Shqipëri nuk do kenë më një shpatull për t’u mbështetur pasi nuk i del kush kundër vullnetit të sulltanit.

Pas “Mehmet Akif”, sipas burimeve për mediat, janë në fokus edhe dy universitete të tjera të financuara nga kundërshtari i Presidentit të Turqisë. Gjithashtu në shënjestër mësohet se janë edhe drejtuesit e Komitetit Mysliman Shqiptar.

Gylenisti më i favorizuar nga qeveria përsa i përket dhënies së parave publike, është oligarku Klodian Allajbeu, në krye të listës së deshëve të kurbanit të Erdogan. Së fundmi mësohet se Allajbeu ka nisur lëvizjet e para për t’u arratisur në Londër e për të shpëtuar kokën pas vjedhjeve galopante në bashlëpunim me qeverinë. Ai është në mbyllje të marrëveshjes për t’i shitur aksionet e televizionit të tij Abc News me vlerë 10.3 MLN €, kompanisë “Devolli Group” nga Kosova.

Mësohet se njëri prej pronarëve të rinj të ish-televizionit të Allajbeut do të jetë Blerim Devolli. Njëri prej vëllezërve Devolli ka vizituar ambientet e medias së financuar nga gylenistët dhe drejtorët e informacionit të punësuar aty.

Allajbeu vazhdon të ketë në pronësi në Kosovë televizionin T7 dhe Gazetën Ekspress, pasi aty nuk cënohet nga Erdogan.

Të njëjtën strategji si me ABC News, Allajbeu pritet ta zbatojë edhe me bizneset e tij në Shëndetësi: Spitalin Amerikan me të cilin është pronar i koncesionit të Hemodializës gjithashtu me seli edhe në Kosovë, dhe Spitalin Hygeia në Tiranë.

Në këtë fushë Allajbeu cilësohet si një prej oligarkëve më të pasur, pasi ndër vite ka fituar tendera publikë dhe para nga qeveria përmes kompanisë EVITA, në letra e personave të afërt të tij.

Do mundet ta shpëtojë kokën e tij në kohë Allajbeu nga laku i Erdogan duke u arratisur në Kosovë…?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit