Bëri publik dhunimin e vajzës 13 vjeçare, familja e të dyshuarit i ofrojnë para për ta mbyllur rastin

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.10.2022, 23:31

Kanë kaluar gati dy javë pasi një prind nga Vitia, ka rrëfyer se i është dhunuar vajza 13 vjeçare.

Por për rastin e rëndë, nga i cili viktima është 8 muajshe shtatzënë, ky prind ka ende për të treguar.

Ai ka deklaruar se i është drejtuar hetuesit policor me të cilin kanë bashkëpunuar fillimisht, por që i njëjti nuk duket të ketë pasur gatishmëri për të vazhduar komunikimin.

“Kisha informacion shtesë për t’i dhënë hetuesit, e thirra në telefon, ai ma kishte bllokuar numrin. E provova 4-5 herë e pashë që diçka nuk është në rregull, më kishte bllokuar numrin. E thirra me numër të vajzës brenda minutës, i njëjti numër e hapi telefonin”, ka rrëfyer për RTV Dukagjinin, babai i viktimës.

Babai i viktimës bën të ditur se, që nga raportimi në televizion për rastin, presioni nga familja e të dyshuarit është shtuar.

Një herë motra e pastaj babai i të dyshuarit i janë drejtuar shtëpisë së viktimës.

“Ajo është deklaruar që jam motra e tij, edhe me një fjalë i ka bërë presion vajzës time, se i ka thënë a e kë fëmijën me të apo jo, a je e virgjër apo jo, na ka shqetësua. Mbas këtij rastit ka qenë babai i djalit bashkë me vajzën, kanë ardhur te dera, qysh u sjellke muhabeti me e bë një marrëveshje si mes tyre, ose me pare, unë nuk jam aj njeri, nuk e shes moralin me pare, unë pres drejtësinë “, ka thënë babai i viktimës.

Por, jo vetëm familjarët gjithashtu babai pohon që edhe i dyshuari ka tentuar të kontaktojë tashmë me viktimën.

“Vajza s’ka pasur më kontakt, ai ka tentuar me kontaktua me vajzën, tash a ka qenë ai, a familja e tij, ne e kemi incizimin që ka dashur me kontaktu”, ka shtuar babai i viktimës.

Ani pse asnjë psikolog nuk e ka vizituar vajzën, babai thotë se në shtëpinë e tyre ka ardhur një punëtor i qendrës sociale, i cili i ka ofruar viktimës dy opsione.

“Kur të lind fëmija ekzistonte mundësia me lënë tek qendra, 2 vite me qëndruar fëmija, ndërsa vajza me pa, me kontaktua me fëmijën e vet, e pas dy vitesh po u kthejke fëmija te vajza, opsioni i dytë ishte pasi të merr kjo fëmijën pas dy vite, me lejen tonë të prindërve mund kjo të kthehet te ai person”, ka shtuar babai i viktimës.

Por, opsioni i dytë e ka fyer shumë këtë të fundit.

“Me shkua vajza të ai person unë nuk jam dakord, sot as kurrë hiç se kjo nuk u bë me qejf por me dhunë, vajza është 13 vjeçe”, ka thënë tutje ai.

Televizioni ka qenë tek Qendra për Punë Sociale por drejtori i saj Demush Mehmeti nuk ka qenë aty, ndërsa komunikimi me të është bërë përmes telefonit me ç’rast ka thënë se kanë vepruar konform kërkesave të familjes në ofrimin e ndihmës.

Por as ai e as drejtoresha e Shëndetësisë në Viti, Merrushe Ahmeti nuk kanë dashur të flasin para kamerës, ku kjo e fundit ka edhe një arsyetim të çuditshëm.

“Nuk ka nevojë për kamera zonjë, na jena Komunë e vogël e mundemi me pas problem me opinionin kështu që ua japim informacionet”, ka thënë drejtoresha e Shëndetësisë në Viti, Merrushe Ahmeti.

Në gjithë këtë situatë ku i dyshuari është jashtë shtetit, babai i viktimës ka shtuar se nuk po trajtohet me prioritet nga Prokuroria.

Por Kryeprokurori i Gjilanit Arben Kadriu ka mohuar një gjë të tillë, duke thënë se po bashkëpunohet ngushtë me shtetin e huaj, dhe shprehet optimist se i dyshuari do të kapet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit