Bashkia Rrogozhinë i jep 3 milion euro firmës “VIOLA GREEN” themeluar nga babai i Ervin Demos të Beratit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 05.10.2022, 22:05

Skandalet nuk kanë fund në vendin tonë. Por nga dita në ditë ato bëhen edhe më intereante. Kështu nëse mendonit se “pisllëqet” më të mëdha me tenderat bëheshin kryesisht në qytetet e mëdha, rasti i Rrogozhinës do t’ju bëjë të mendoheni mirë.

Kjo bashki e drejtuar nga Edison Memolla, rezulton t’i ketë dhënë mbi 3 milion euro tender një firme që është themeluar nga babai i kryetarit aktual të Bashkisë Berat, Ervin Demo. Bëhet fjalë për kompaninë VIOLA GREEN e themeluar në vitin 2015 nga Zehni Demo.

Në kohën e themelimit, babai i kryebashkiakut të Beratit zotëronte kuotat mazhoritare të kompanisë, pra “de facto” ishte pronari. Aktualisht pronarë të kësaj kompanie rezultojnë me letra shtetasit Marsel Shega, Fatos Jaupi dhe Sherif Kapllani.

Le të ndalemi te tenderi. Bëhet fjalë për procedurën e prokurimit që mban numrin e referencës REF-39353-08-19-2022 dhe ka si objekt “Sherbimin e Pastrimit, Gjelbërimit, Dekorit, Mirëmbajtje Varreza, në territorin e Bashkisë Rrogozhinë”.

Fondi limit i tenderit është 305,040,650 lekë të reja pa TVSH ose rreth 3.7 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Sipas dokumentacionit mësohet se kemi të bëjmë me një cungim të konkurrencës pasi në garë kanë marrë pjesë vetëm dy garues, ku fitues është shpallur bashkimi i operatorëve VIOLA GREEN dhe BARDHI për ofertën 304,164,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 3.65 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

E konvertuar në euro, kjo vlerë kalon shifrën prej 3 milionë euro. Duke krahasuar shifrat duket qartësisht se fituesit kanë ofruar thuajse të njëjtën vlerë sa fondi limit, përkatësisht sa 99.7% e tij. Përtej kësaj firma VIOLA GREEN rezulton të jetë gjobitur në vitin 2020 nga Inspektorati Kombëtar i Mjedisit dhe Territorit në vlerën prej 20 milionë lekë të vjetra si dhe është dërguar për ndjekje penale.

Shkaku ishte skandaloz: firma që paguhej nga taksat e banorëve, u kap duke hedhur mbeturinat në lumin Shkumbin ku gjithçka përfundonte më pas në det duke krijuar një ndotje skandaloze. Por për çudi vetëm 2 vjet më pas, po e njëjta kompani fiton tenderin prej 3 milionë eurosh për pastrimin e qytetit. Për sa më sipër SPAK duhet të hetojë menjëherë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit