“BeReal” aplikacioni që po sfidon Instagramin ka çmendur botën

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.10.2022, 09:45

Me sa duket është koha për t’u treguar " të vërtetë".

Një aplikacion i ri i quajtur BeReal po e kthen autenticitetin sërish në peizazhin e mediave sociale.

Konkurrenca e përdoruesve të mediave sociale për ndikim në internet po sjell pasoja në botën reale Studimi sugjeron se postimi në mediat sociale i bën përdoruesit të kenë besim të tepruar.

BeReal fillimisht u lançua në dhjetor 2019 nga themeluesi francez dhe ish-punonjësi i GoPro Alexis Barreyat, sipas TechCrunch.

Firma e inteligjencës së aplikacioneve Apptopia raportoi në gusht se BeReal është shkarkuar më shumë se 43 milionë herë që nga krijimi i tij dhe deri më sot, ka rritur bazën e saj të përdoruesve me 315%.

Aplikacioni për publikimin e fotove i nxit përdoruesit një herë në ditë të postojnë një foto të diçkaje që po bëjnë pikërisht në atë moment dhe koha është me sa duket, krejtësisht e rastësishme.

Kamera do të shkrepë një foto nga kamera e përparme dhe e pasme e smartfonit tuaj, duke shkrepur nga të dyja brenda pak sekondave.

Përdoruesit kanë dy minuta për të postuar në kohë, gjë që do të zhbllokojë mundësinë për të parë postimet e miqve të tyre; por përdoruesve u jepet mundësia të postojnë më vonë, gjithashtu.

Qëllimi i gjithë kësaj? Për t'u treguar miqve tuaj se çfarë jeni duke bërë... dhe "të jeni të vërtetë" për këtë.

CEO i Open Influence, Eric Dahan foli për prezantimin e BeReal në një intervistë me Fox News Digital, duke shpjeguar pse aplikacioni ka marrë një pozicion si "platformë sociale antisociale".

"Ndërveprimet janë të kufizuara," tha ai. "Veçoria është krijuar me të vërtetë për të detyruar autenticitetin nga përdoruesi duke mos u dhënë njerëzve aftësinë për të krijuar përmbajtje tepër të kuruar," tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit