Veliaj “goes nuts”/ Gives 120 million to the IKMT inspector in the gym tender, the winner offered 98% of the limit fund

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 04.10.2022, 22:29

It seems that Veliaj calmly continues his unstoppable journey towards organizing dubious tenders one after the other.

There was no way it could be otherwise when SPAK seems to have turned into "NOTHING" (ASPAK in Albanian) in the case where it is concerned. This is because despite the extremely high number of suspicious tenders denounced by the few media outlets left unsold, SPAK does not seem to have started any real investigation into them.

Of course, this gives Veliaj courage to continue without stopping in his journey of tenders. The most recent case is a scandal in itself, as it turns out that Veliaj gave about 120 million old ALL with VAT to the company of an IKMT inspector. So in the morning the inspector destroys the construction of the citizens who have barely built it, and in the afternoon he pockets the millions he recieved from Veliaj.

It is about the tender with reference number REF-40646-09-02-2022 and with the object "Deep maintenance in gyms in public facilities". The limit fund is set at 10,440,195 new ALL without VAT or around 125 million old ALL with VAT. This tender has been marked with a "red flag" since all participants except the winner have been disqualified.

On the other hand, the winner turns out to have offered the highest bid. It is about the AURUM CONSTRUCTION company directed by Terens Lamaj, which has been announced as winner for the offer of 10,203,854 new lek without VAT or about 122 million old lek with VAT.

Meanwhile, Terens Lamaj turns out to be an inspector at the IKMT General Directorate. This information can be found on the official website of "e-inspection", where Lamaj still appears in this role. Not only that, but his company's offer turns out to be 98% of the tender's limit fund. It seems that Veliaj has a "weak point" by favoring him in this way. Meanwhile, we are waiting for SPAK to wake up.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit