Rrezikohet që mësimi të mbahet online, si pasojë e krizës energjetike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.10.2022, 21:08

Mbetet e paqartë nëse kriza energjitike do të rikthejë mësimin online për nxënësit gjatë stinës së dimrit.

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri thotë se muaji tetor dhe nëntori do të jenë muaj vendimtarë për të parë se si do të vijojë procesi mësimor.

Ai thotë se po punojnë sa më shumë që të shfrytëzohen bllok-dotacionet, sepse ka komuna ku nuk janë shfrytëzuar për shkolla të mesme dhe fillore, në mënyrë që procesi arsimor të ecë pa probleme me prezencë fizike.

Një mënyrë tjetër për tejkalimin e krizës energjetike, sipas Shaqirit, është ndalimi i projekteve tashmë të filluara për disa shkolla.

E vetmja komunë që ka vendosur të vazhdojë mësimin me prezencë fizike është Aeroporti, i cili do të mbulojë të gjitha shpenzimet pavarësisht krizës energjetike që po përballemi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit