Katastrofa mjedisore pushton Komanin, plehrat “pushtojnë” liqenin

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 04.10.2022, 14:48

Ditët e fundit, vendi është përballur me reshje të dendura shiu teksa këto kushte atmosferike kanë ndikuar në liqenin e Komanit pranë zonës së Markajt. Pavarësisht bukurisë natyrore që ofron, ky liqen është lënë në harresë nga pushteti vendor. Në një video të mbërritur pranë JOQ Albania shihet fare qartë pamja skandaloze që të ofron ky liqen. Siç shihet plehrat kanë pushtuar të gjithë rrethinën e Komanit.

Ajo që vlen të theksohet është se ndonëse është pushtuar nga llumi, asnjë nga instancat përkatëse nuk kanë dhënë zgjidhje për të pastruar liqenin në fjalë i cili i mbuluar nga ndotja ofron një pamje që lë për të dëshiruar. Situata është problem shqetësues ndër vite, ndërsa ende nuk ka ndonjë reagim për zgjidhjen e këtij problemi. Mbetjet plastike, produkte ushqimore, mbetjet e ambalazheve dhe inerte nga më të ndryshmet janë aktorët kryesor që Komani të lë një panoramë të shëmtuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit