Cilat tre ditë të vitit konsumohet më shumë energji elektrike në RMV?

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.10.2022, 11:47

Shën Nikolla është më 19 dhjetor, por përveç kalendarit fetar, shënohet edhe në kalendarin e energjisë – në atë ditë konsumi në një orë arrin kulmin, kulmin e konsumit për të gjithë vitin, pra ndonjëherë mbi 1500 megavat konsumohen në vetëm një orë, në vetëm 60 minuta.

Kalendari i festave në dimër shpesh përkon me konsumin e energjisë. Tri ditët e vitit në të cilat konsumohet më shumë energji elektrike janë Shën Gjonit në janar, Shën Nikolla dhe Viti i Ri.

Harxhime të mëdha, ngrohje, gatim, ndenjje deri vonë, festime, prodhimi nuk ndalet sepse janë kryesisht ditë pune dhe shifra e matësve të energjisë elektrike është e ndërtuar, e cila reflektohet në fatura.

Shën Gjoni i fundit, festa fetare e një shenjtori që jetoi dy mijë vjet më parë dhe kur nuk kishte energji elektrike, më 20 janar të këtij viti janë harxhuar 26.372 megavat orë, më shumë se 26 gigavat në një ditë, shkruan Flaka.

Prodhimi ditor ishte 31% më i ulët se konsumi, pra aq shumë energji elektrike duhej blerë nga jashtë. Atëherë lufta në Ukrainë nuk kishte filluar ende.

Kurse Shëni Gjoni i vitit të kaluar ishte edhe më i ftohtë, po të shikoni konsumin e energjisë elektrike. Më pas janë harxhuar më shumë se 28 gigavat orë, më pothuajse e njëjta gjë pas mbi 1350 megavat në një orë, në periudhën tre deri në pesë të pasdites.

Konsumi i energjisë elektrike është kaq i lartë më 20 janar 2021 dhe është një e treta më i lartë se konsumi mesatar ditor për vitin, ose dy herë më shumë energji elektrike konsumohet në atë ditë sesa në disa ditë të qershorit dhe korrikut kur konsumi është minimal.

Vitin e kaluar, sipas analizave të Komisionit Rregullativ të Energjisë, janë harxhuar 7,905, 45 gigavat orë. Dhe është një rekord në konsumin kombëtar. Për shkak të kësaj është arritur edhe një rekord tjetër, në importin e energjisë elektrike, pra është importuar çdo i treti kilovat i konsumuar.

Tani vrima në prodhimin e energjisë elektrike më të lirë vendase po mbushet duke rritur në mënyrë agresive përdorimin e gazit, karburantit, qymyrit në objektet e prodhimit të energjisë elektrike.

Lufta në Ukrainë dhe sanksionet kundër Rusisë pas agresionit të tyre shkaktuan një problem të madh në furnizimin me gaz natyror, i cili përdoret në Maqedoni përveç rrymës dhe për ngrohjen e një pjese të madhe të Shkupit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit