Shkencëtarët: Të gjithë njerëzit me sy blu kanë të njëjtin paraardhës

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 04.10.2022, 11:25

Njerëzit me sy blu rezultojnë se kanë të gjithë një paraardhës, kjo me siguri do ju bëjë që të mos tërhiqeni më nga fiksimi juaj me sy blu, nëse edhe ju vetë i keni të tillë.

Por, nëse po pyesni se nga erdhën saktësisht këto gjene, sipas një studimi, paraardhësi është një person që ka jetuar rreth 6,000-10,000 vjet më parë.

Sytë blu janë shumë më të rrallë se sytë kafe, dhe tani prevalenca e tyre ka kuptim, pasi shkencëtarët zbuluan se mutacioni gjenetik erdhi nga një qenie njerëzore e njëjtë vite më parë.

Studiuesit janë përpjekur dëshpërimisht të arrijnë në fund të ngjyrës së syve blu, duke studiuar gjenin OCA2, i cili përcakton nivelin e pigmentit kafe në syrin e njeriut, për shumë vite. Por ata kurrë nuk gjetën përgjigjet që kërkonin.

Çdo person me sy blu ka të njëjtin mutacion.

Profesor Eiberg nga Universiteti i Kopenhagen tha: "Ata kanë trashëguar të njëjtin mutacion në ADN-në e tyre".

Edhe pse ka ende shumë më tepër kërkime për t'u bërë, mendohet se mutacioni mund të ishte përhapur kur njerëzit migruan nga Afrika në Evropë, gjë që do të shpjegonte pse vetëm njerëzit me origjinë evropiane kanë sy blu.

Zbulimi u bë në vitin 2008 kur një ekip kërkimor nga Universiteti i Kopenhagen fillimisht gjurmoi mutacionin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit