Publikimi i të dhënave nga hakerat iranianë, eksperti: Frika dhe terrori janë qëllimi i tyre

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.10.2022, 21:22

Ditën e sotme hakerat iranianë publikuan disa lista me të dhëna që sipas tyre ishin marrë nga MEMEX. Por një gjë e tillë u përgënjeshtrua nga policia e cila deklaroi se formati i të dhënave që ata disponojnë është ndryshe nga ai i publikuar.

Edhe eksperti i kriminologjisë, Ervin Karamuço ndan të njëjtin mendim. Ai thotë se qëllimi i hakerave iranianë është frika, terrori dhe sidomos përplasja e personazheve të medias me ata të politikës.

Nuk janë skedarë. Në momentin që i kemi analizuar na ka shkuar mendja që ishin pjesë e MEMEX, aty bëhet fjalë për 100 mijë persona. Kjo ishte shumë masive. Nuk janë sipas formateve të policisë së shtetit. Ka nisur një hetim. Mund të jenë ose të manipuluara si skedarë nga vetë ata ose mund të jenë disa lloj skedarësh që përdoren kur ti merr një pasaportë. Janë manipuluar si lista për të nxjerrë disa prej tyre që të krijojnë një debat publik. Qëllimi i tyre është frika, terrori dhe sidomos përplasja e personazheve të medias me ata të politikës.

Sipas tij publikimi i të dhënave në mënyrë të përsëritur tregon paaftësinë e institucioneve për të vepruar.

Këtu po flasim a ka sekrete shtetërore që kanë rrjedhur? Po ka. Kemi parë se si janë publikuar përmes shkresave, e-mailive. Të dhënat sensitive janë të dhëna personale që nuk duhet të shpërndahen pa pëlqimin tonë personal. Ajo që duhet të dimë nga institucionet shqiptare është se sa i mbrojtur është qytetari sot, ku ndodhen sot të dhënat, pse nuk po i heton, pse nuk po i bllokon këto faqe. Mënyra se si këta arrijnë çdo javë nxjerrin të dhëna sensitive do të thotë se ne nuk jemi të aftë të mbyllim Telegramin ose pjesë të saj, do të thotë që jemi përballë disa armiqve, jo përballë një armiku. Nuk ka transparencë për dëmin e plotë. E bëjnë vetëm për të krijuar një reaksion, për të krijuar tensione sepse qëllimi kryesor i tyre është të krijojnë destabilizim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit