Ethet e derrave afrikane mbërrijnë në Kumanovë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.10.2022, 21:02

Raste me ethet e derrave afrikane janë regjistruar në fermat në fshatrat e Kumanovës Umin Dol, Novosellë dhe Ljubodrag, njoftojnë nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, e cila u mblodh sot për shkak të shpërthimit të sëmundjes së derrave.

Shtabi informon qytetarët se sëmundja e derrit nuk është e dëmshme për njerëzit dhe kafshët e tjera që janë bartëse të mundshme.

“Ndalimi i qarkullimit dhe tregtisë së derrave, regjistrimi i jashtëzakonshëm i të gjitha fermave të derrave dhe identifikimi i të gjithë derrave në ferma brenda shtatë ditëve, janë masat që vlejnë për fshatrat Umin Dol, Novosellë dhe Ljubodrag të Komunës së Kumanovës”, thuhet në njoftim.

Shoqatat veterinare do të kryejnë edhe ekzaminim klinik në ferma duke marrë mostra (gjak te plotë) për testim virologjik nga derrat në secilën fermë, poashtu është vendosur ndalimi për therjen e derrave në kushte shtëpiake, deri ne daljen e rezultatit negativ.

Shtabi rekomandoi mbarështuesit e derrave, të cilët gravitojnë në gjithë territorin e Komunës së Kumanovës, që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve kompetente dhe t’u përmbahen atyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit