Sot bëhen 27 vjet nga atentati ndaj ish-presidentit Kiro Gligorov

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.10.2022, 10:32

Në këtë ditë, 27 vjet më parë, u krye atentat i pasuksesshëm ndaj presidentit Kiro Gligorov. Gligorov i mbijetoi atentatit me lëndime të rënda në kokë.

Në vendin e atentatit humbi jetën shoferi i tij Aleksandar Spirovski, ndërsa truproja e Gligorovit, Ilço Teovski u plagos. Po ashtu, plagëve të marra më vonë iu nënshtrua pensionistit Risto Haxhimanov, i cili ishte kalimtar i rastit në vendin e ngjarjes.

Sulmi u krye me veturë bombë më 3 tetor në ora 09:50 në rrugën “Maqedonia” përballë hotelit “Bristol” në Shkup, kur Gligorov me makinën e tij zyrtare ka lëvizur nga banesa e tij për në vendin e punës në Kuvend. Bomba, e vendosur në një makinë AMI 8, shpërtheu kur makina e presidentit kaloi pranë saj.

Nga forca e shpërthimit, makina “Citroen” u copëtua plotësisht dhe pjesë të mjetit janë shpërndarë përreth. Mjeti shpërthyes ishte prodhuar nga JNA, dhe përmbante një kilogram eksploziv plastik, me qindra topa çeliku që kishin efekt vdekjeprurës në rreze prej rreth 50 metrash.

Për atentatin ndaj tij, Gligorov shkroi edhe një libër autobiografik “Vrasja – një ditë pas”, të cilin e promovoi në vitin 2002.

Presidenti i parë i Republikës së Maqedonisë së pavarur, Kiro Gligorov, vdiq nga shkaqe natyrore në moshën 94 vjeçare më 1 janar 2012.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit