Fluks nga virozat e stinës, fëmijët me temperaturë të lartë dhe dhimbje grykësh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.10.2022, 20:35

Gjatë këtyre ditëve vendi ynë është përballur me luhatje të temperaturave të cilat kanë rritur edhe numrin e pacientëve që i drejtohen Qendrave Shëndetësore dhe urgjencës pediatrike.

Sonila Brati, mjeke pediatre thotë se numri i vizitave është rritur këto ditë.

Numri i vizitave ka ardhur në rritje. Mund të shkojë deri 35 apo edhe 40 vizita në ditë.

Sipas mjekes virozat tipike të kësaj stine janë infeksione të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes dhe temperaturë e lartë tek fëmijët.

Temperatura shumë të larta tek fëmijët, që shkon 39-40 gradë dhe pa asnjë lloj simptomatike tjetër, që në fakt shkojnë ditë të zgjatura. Janë infeksione të rrugëve të sipërme respiratore, që janë më të shpeshta dhe kanë qenë thuajse gjithë periudhën e verës. Ka një rikthim të konjuktiviteve, apo siç njihet ndryshe si gripi i syrit që është bërë më evident ditët e fundit.

Mjekja u bën apel prindërve që të tregohen më të kujdesshëm gjatë kësaj periudhe.

Kujdesi i vetëm duhet të jetë për temperaturën e lartë. Duhet të tregojnë kujdes për sa i përket grumbullimeve nëpër ambiente të mbyllura. Ushqyerja që rekomandojmë ne janë gjërat e bëra në shtëpi, jo të blera jashtë; frutat, zarzavatet, dhënia e sa më tepër lëngjeve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit