Mori peng shqiptarin në Angli: Zbulohet e shkuara e vlonjatit pengmarrës, i përfshirë në vrasjen e biznesmenit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.10.2022, 19:48

Gjashtë shtetas shqiptarë e mes tyre edhe një femër janë arrestuar pasi akuzohen për pengmarrjen e 30-vjeçarit Nertil Buzi.

Mes të arrestuarve është edhe Nekid Arapi 26 vjeç banues ne Atterbury Road, Haringey. 26-vjeçari akuzohet për rrëmbim personi, burgosje të rreme, posedim me qëllim shitje të lëndëve narkotike(kanabis) dhe kërcënim për të vrarë.

Nekid Arapi është një emër i njohur edhe për policinë shqiptare pasi në vitin 2018 është arrestuar pasi ka përkrahur autorët e vrasjes së biznesmenit 29-vjeçar, Vasil Dervishaj.

Ndërkohë Arapi është arrestuar edhe në vitin 2016 pasi kishte rrëmbyer një person. Më konkretisht në shtator të vitit 2015, Arapi kishte rrëmbyer dhe plagosur një 23-vjeçar, me inicialet S.A. Pasi e kishte marrë në makinën e tij, e kishte çuar në Orikum 23-vjeçarin dhe më pas e kishte dhunuar me sende të forta duke e plagosur rëndë në kokë. Pas një viti në arrati, Nekid Arapi u arrestua në qytetin e Vlorës, ndërsa u vu përball akuzave të plagosjes dhe heqjes së paligjshme të lirisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit