U mor peng në Londër nga 6 djem dhe 1 vajzë shqiptare, 30-vjeçari është Nertil Buzi nga Fieri

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 02.10.2022, 14:30

Një 30 vjeçar shqiptar i cili ishte marrë peng në Angli është liruar sot.

Shqiptari i identifikuar si Nertil Buzi nga Fieri u mor peng nga 7 bashkëkombas mes tyre dhe një vajzë.

Denoncimin për rastin e bëri i vëllai i Nertilit i cili thoshte se vëllai i tij ishte marrë peng në Britaninë e Madhe dhe për lirimin e tij ishte kërkuar një shumë prej 400 mijë paundësh.

Shkak për këtë pengmarrje të jenë bërë prishja e pazareve të drogës mes të riut dhe personave që e mbanin peng.

Buzi nuk rezulton të jetë person me precedentë kriminalë, por rezulton të jetë i përfshirë në aktivitetin e shtëpive të barit në Angli.

Operacioni për lirimin e tij u kodua Pengu dhe u zhvillua nga Policia, në bashkëpunim me Metropolitan Police dhe asistencën e NCA-së Britanike, Agjencia kombëtare kundër krimit të organizuar.

30 vjeçari është mbajtur për disa ditë i marrë peng dhe gjatë këtyre ditëve është torturuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit