Veliaj announces Karamuça of Vora as the winner for Tirana Lake, he offered as much as 96% of the limit fund

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 01.10.2022, 22:11

It seems that the Artificial Lake of Tirana needs new roads for pedestrians to walk. Of course, this means that the little remaining greenery will be destroyed and concrete will be laid for the construction of these new roads.

The absurdity is clear, to destroy the greenery and instead build concrete so that people can pass by and see the greenery... left. And these new roads are not made otherwise than by tender.

In this case, it has the reference number REF-39359-08-19-2022 and has as its object "Construction of Internal Roads in PMLAT", where PMLAT refers to the term Great Park of the Artificial Lake Tirana. But if we look at the relevant documentation of this tender, it can be seen as suspicious for at least two reasons.

In the tender, we have a very limited participation of the competition as only two associations of business operators have participated. Of these, the highest bid is declared the winner. It is about the merger of the operators "G&P" owned by Shefki, Bashkim and Safet Karamuça & "L.T.E CONSTRUTICION" owned by Ilir, Erjon and Artur Çaushaj for the value of 15,217,073 new ALL without VAT or about 180 million old ALL with VAT.

On the other hand, if we compare this winning value with the value of the tender limit fund, we face a surprise. The difference between them is almost negligible, being almost the same. Even for accuracy, the winning bid turns out to be as much as 96% of the tender's limit fund. This fact increases even more the suspicions that we are dealing with a tender with predetermined winners.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit