Erion Veliaj ndan paratë me Albert Metanin/ “MILIFAR SHPK” merr 270 MLN në tenderin pa garë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 01.10.2022, 13:26

Erion Veliajn mund ta quajmë kampion i tenderave, pasi, pothuajse çdo ditë, ai shpenzon vlera të frikshme të taksave të shqiptarëve, pa u menduar dy herë. Këto para të taksapaguesve shqiptarë i ndan me oligarkë dhe pronarë kompanish që janë të përkëdhelurit e kësaj qeverisjeje, që po largon nga vendi rininë shqiptare.

Së fundmi, Erion Veliaj ka firmosur një tender, ku e ka parë fare qartë që ka mungesë konkurrence. Më konkretisht bëhet fjalë për tenderin që përmban këtë numër reference REF-32719-06-13-2022 dhe ka si objekt “Blerje të medikamenteve dhe materialeve mjekësore veterinare”. Fituesi i këtij tenderi është kompania MILIFAR SHPK me administrator Albert Metanin, që vetëm nga Bashkia Tiranë, në të gjithë tenderat, ku ka qenë pjesë, ka marrë më shumë se 800 milionë lekë.

Albert Metani ka garuar i vetëm në këtë tender dhe nuk ka marrë pak para nga shqiptarët, por më shumë se 270 MLN lekë me TVSH. Metani ka ofruar sa 95 përqind e fondit limit dhe normalisht që ka fituar. Nga kjo vlerë, me shumë mundësi diçka, ka futur në xhep Erion Veliaj, i cili i gjëmon shumë këto raste, pavarësisht se në daljet publike, flet sikur Tirana është objektivi i tij kryesor.

ALBERT METANI

Pas kullave shumëkatëshe, që po i marrin frymën Tiranës, është e ditur që burimi i dytë financiar i Erion Veliajt janë tenderat e dyshimtë, mirëpo, si një mik i ngushtë i prokurorëve të SPAK-ut, deri më tani kryebashkiaku, ia ka hedhur paq. Se deri kur do i ketë duart të lira dhe pa pranga, ende nuk dihet. Na mbetet vetëm të presim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit