The General Directorate of Prisons seeks luxury, buys without competition 5 SUVs of 2022 from Dulaku

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.09.2022, 21:03

Another scandal can be called the next tender that we are presenting to you. This time it is about the General Directorate of Prisons which, instead of providing the minimum necessary conditions for those serving sentences, goes and wastes over 200 million ALL to buy off-road vehicles of the year 2022.

Admir Abrija, the head of this institution, seems not to have been impressed at all by the fact that he had to do with a tender in the total absence of competition and announced the ALBANIA MOTOR COMPANY owned by the Dulaku brothers as the winner.

More specifically, it is about the procurement procedure that bears the reference number REF-37081-07-25-2022 and has as its object "Purchase of new off-road vehicles".

The limit fund is 17,980,349 new ALL without VAT or about 215 million old ALL with VAT. It is not understood why this department needs 5 SUVs, and even more incomprehensible is why they are needed to be production of 2022?

At a time when the country is going through an economic crisis, couldn't older and slightly used cars be taken? Or Admir and his colleagues prefer maximum conditions?

Anyway, beyond that, the tender has a lack of competition since only the winning company participated in it, namely ALBANIA MOTOR COMPANY which offered the figure of 17,665,000 new ALL without VAT or about 212 million old ALL including VAT. It can also be seen that the winning bid is almost identical to the limit fund, namely 98.24% of it.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit