E aktivizonte vetëm për penalltitë, Van Gal përjashton portierin nga kombëtarja e Holandës

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 23.09.2022, 16:19

Trajneri i kombëtares holandeze të futbollit, Luis Van Gal ka vendosur që të përjashtojë nga ekipit tulipan portierin Tim Krul, i cili njihet si një ekspert i penalltive.

Ai vendosi fillimisht të mos e përfshinte në listën e futbollistëve të grumbulluar për ndeshjet e Ligës së Kombeve gardianin e Norwichit, por i kishte kërkuar këtij të fundit që të bëhej pjesë e përfaqësueses për disa seanca të veçanta mbi pritjen e penalltive.

Një kërkesë që është refuzuar nga Krul dhe të cilën Van Gal e ka shoqëruar me përjashtimin përfundimtar të tij nga ekipi.

Van Gal tha:

Më telefonoi dhe më tha që nuk do të vijë. Unë e di që ai ka pritur më shumë se të gjithë penallti, është një mëkat, por për të nuk ka të ardhme në kombëtare, kjo është rrjedhojë e vendimit të tij. Unë gjithmonë kam menduar se një penallti edhe mund të stërvitet.

Kujtojmë që Van Gal aktivizoi Krulin para gjuajtjeve të penalltive në ndeshjen mes Holandës dhe Kosta Rikës në Botërorin 2014. Krul ishte protagonist në atë seri penalltish duke pritur 2 dhe duke kualifikuar Holandën në gjysmëfinalet e Botërorit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit