Niko Peleshi nuk i ndal tenderat e dyshimtë, 1 miliardë lekë për ndërtim deposh

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.09.2022, 21:42

Niko Peleshi, ministri aktual i mbrojtjes, duket se ka filluar “rëndshëm” kohët e fundit që të merret me tenderat. Nuk bëhet fjalë për tendera të zakonshëm por për tendera që janë dukshëm të dyshimtë. Jo thjesht prej vlerës së lart në nivel miliardash por edhe sepse të paktën 3 firma kanë dhënë oferta më të ulëta se kompania fituese.

Bëhet fjalë për procedurën e prokurimit që mban numrin e referencës REF-35039-06-30-2022 dhe ka si objekt “Ndërtim grup-depo për pajisjet e Kërkim-Shpëtimit, në Repartin Ushtarak nr. 4030, Ferraj, Tiranë”.

Shikohet se fondi lmit i procedurës është 92,574,706 lekë të reja pa TVSH ose rreth 1.1 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Nga dokumentacioni përkatës i tenderit zbulohet se në të kanë marrë pjesë 5 firma, nga të cilat 3 kanë ofruar vlera më të vogla se sa fituesi. Peleshi i ka dhënë tenderin firmës ED KONSTRUKSION në pronësi të Alfred, Eduart, Ramadan dhe Jorgjie Ibrahimi.

Oferta e dhënë prej tyre është 89,000,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 1 miliardë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Por ndërkohë 3 kompani të tjera kanë ofruar më pak, ku diferenca mes ofertës më të ulët krahasuar me fituesin është plot 240 milionë lekë të vjetra me TVSH. Kjo diferencë kuptohet që nuk është e pakonsiderueshme dhe në rastin më të mirë do të cilësohej si humbje e pastër në dëm të shtetit.

Megjithatë duket se Niko dhe ministria e tij nuk e kanë menduar aspak kështu dhe kanë shpallur fituesë firmën ED KONSTRUKSION. Vlera e ofruar prej tyre është gjithashtu thuajse e njëjtë me vlerën e fondit limit, përkatësisht sa 96.13%. Të gjitha sa më sipër rrisin dyshimet se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit