The country is in economic crisis, but Tan Agolli wastes 4.3 billion for the roads leading to a Auto-Moto Park

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.09.2022, 20:12

At a time when the country is in an economic crisis due to the endless increase in the prices of basic foods from day to day, the head of the Albanian Development Fund seems to have other priorities. Dritan Agolli, instead of being behind bars after giving the menu tender for 100 villages to chef Alfio who worked in his restaurant, continues to surprise us with his "pearls".

In fact, it is paradoxical how an institution with the name "Albanian Development Fund" spends such colossal figures for the construction of two segments of two roads that connect the national roads with the track where an Auto-Moto Park is supposed to be created.

This track is officially known as Auto-Moto Park located in the Municipality of Elbasan. More specifically, it is about the tender with reference number REF-38463-08-12-2022 and with the object "Establishment of the supporting infrastructure in the function of the multi-functional complex for the development of different motorization sectors, Auto-Moto Park, in Elbasan Municipality -Lot 1: Access Roads (Nezir Muzhaqi Street, segment I and Zija Luniku Street, segment II).

Its limit fund is 547,562,825 new ALL without VAT or about 6.5 billion old ALL with VAT. Browsing the documentation of the procedure, it is seen that the union of operators "S.M.O." was declared the winner. UNION" (owned by Xhevat Vataksi, Fernand Nuha and Mehdi Shabani) + "BUYING" (owned by Besmir and Behexhet Uruçi) + "SMO VATAKSI" (owned by Xhevat Vataksi).

The value offered by them is 357,898,107 new ALL without VAT or about 4.3 billion old AL with VAT. Meanwhile, it is noted that another firm has given a lower offer, but it was not taken into consideration by Tan Agolli.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit