Veliaj treat the owner of BOLV OIL with 215 million for the purchase of transport vehicles

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.09.2022, 19:41

The Municipality of Tirana has long been one of those local institutions that awards tenders with the highest values. Despite the fact that the community may have urgent needs, the focus of the municipality in the concrete tender seems to be buying new transport vehicles, production of 2021-2022.

It seems that this municipality has not taken into account the economic and energy crisis, the high prices of food and fuel, which has created problems for many middle-class and poor families in Albania.

Since in this particular case the costs could be reduced by buying used vehicles manufactured a few years ago, to reduce costs and to direct the money to social programs to help the weaker communities.

But it seems that this is a pure "gift" of Veliaj towards the owner of Bolv Oil, Behar Çukaj. More specifically, we are talking about the tender with reference number REF-37530-07-29-2022 and with the object "Purchase of means of transport".

The tender was organized by the General Directorate of Roads and Public Lighting Tirana, an institution under the municipality. The limit fund is calculated at 18,434,333 new ALLwithout VAT or about 221 million old ALL with VAT.

Browsing the relevant documentation of the tender, it is said that only one economic operator participated in it, namely the union of the operators "INPLY" and "AUTOVISION" with an offer of 17,986,000 new ALL without VAT or about 215 million old ALL with VAT.

It turns out that the owner of "AUTOVISION" is BOLV-OIL SHA owned by Behar Çukaj. Doubts that we are dealing with a predetermined winner are further increased when it is seen that the winning value is as much as 97.56% of the limit fund of the tender.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit