Po i pushtonte zemra, foshnja 2-ditëshe i shpëton vdekjes falë teknikës ‘Ftohja totale e trupit’

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 22.09.2022, 13:09

Mjekët në Bengaluru kanë shpëtuar jetën e një foshnje 2-ditore.

Kjo e fundit u diagnostikua me takikardi supraventrikulare neonatale ose SVT neonatale.

Foshnja u mbajt në jetë falë një teknikë të re, të quajtur “Ftohja totale e trupit”.

Teknika bën që zemra të rrahë më shpejt se normalja (120-160 në minutë).

Konkretisht rrahjet e zemrës së foshnjes arritën në 250-280 në min, dyfishi i ritmit normal.

Procedura u krye nga ekipi i specializuar neonatologësh të udhëhequr nga Dr.Prathap Chandra.

Fillimisht, foshnjës iu dhanë 3 doza adenozine për të ulur rrahjet e zemrës së saj.

Pasi kjo nuk e shpëtoi, mjekët i dhanë foshnjës edhe tre ilaçe të tjera për të qetësuar zemrën.

Në fund, mjekët përdorën teknikën ‘Total Body Cooling’ për të ulur temperaturën e trupit të foshnjës nga 37 gradë Celsius në 33.5 gradë Celsius.

Kjo ndihmoi në rikthimin e ritmit normal të zemrës, duke shpëtuar kështu jetën e foshnjës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit