Raporti i FBI dhe CISA: Hakerat iranianë patën akses në rrjetin qeveritar shqiptar 14 muaj para sulmeve të kriptimit dhe fshirësit

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 22.09.2022, 10:00

Pas sulmeve kibernetike ndaj Qeverisë së Shqipërisë të cilët paralizuan dy herë në periudha të ndryshme kohore portalet qeveritare fshihet Qeveria e Iranit.

Lidhur me këtë sulm, ka reaguar FBI dhe CISA.

Përmes një raporti FBI dhe Agjencia për Sigurinë Kibernetike dhe Infrastrukturore (CISA) japin detaje mbi sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë në Korrik dhe Shtator.

Në raport thuhet se pas sulmeve qëndron kërcënimi iranian dhe se aktorët kanë pasur akses në sistem 14 muaj para sulmit të parë.

Ndër të tjera thuhet se hakerat iranianë kanë shfrytëzuar periodikisht përmbajtjen e postës elektronike.

Sipas raportit qasja fillestare u mor nëpërmjet shfrytëzimit të një Microsoft SharePoint që përballet me internetin, duke shfrytëzuar CVE-2019-0604.

Pas marrjes së aksesit në mjedisin e viktimës, aktorët përdorën disa .aspx webshells, pickers.aspx, error4.aspx, dhe ClientBin.aspx, për të ruajtur qëndrueshmërinë.

Sipas FBI, hakerat mbajtën akses të vazhdueshëm në rrjet për afërsisht një vit, duke aksesuar dhe shfrytëzuar periodikisht përmbajtjen e postës elektronike.

Raporti bën të ditur se në korrik 2022, aktorët kibernetikë shtetërorë iranianë, të identifikuar si “Drejtësia e Atdheut” nisën një sulm kibernetik shkatërrues kundër Qeverisë së Shqipërisë.

Midis majit dhe qershorit 2022, hakerat iranianë kryen lëvizje anësore, zbulimin e rrjetit dhe marrjen e kredencialeve nga rrjetet e qeverisë shqiptare.

Në qershor 2022, HomeLand Justice krijoi një faqe interneti dhe profile të shumta të mediave sociale që postonin mesazhe anti-MEK.

Më 23 korrik 2022, Drejtësia e Atdheut postoi video të sulmit kibernetik në faqen e tyre të internetit.

Shtator 2022, hakerat kibernetikë iranianë nisën një valë tjetër sulmesh kibernetike kundër Qeverisë së Shqipërisë, duke përdorur TTP dhe malware të ngjashëm si sulmet kibernetike në korrik.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit