20-vjeçarja injekton një produkt për buzët, reaksioni i fryn fytyrën në mënyrë të frikshme

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.09.2022, 01:54

Një studenteje 20-vjeçare i është fryrë fytyra në mënyrë të frikshme pas një reaksioni të rëndë alergjik ndaj një produkti për buzët.

Isis de Oliveira Almeida Pinheiro, Brazili verior, u përball me reaksionin e tmerrshëm pasi injektoi hialuronidazë(injeksioni) në buzë në fillim të këtij muaji.

Isis-it i duhej të injektonte këtë produkt për të shpërndarë mbushësin e buzëve në mënyrë të barabartë në buzët e saj.

Në fillim u përpoqëm t'i jepnim formë, sepse acidi hialuronik në ditët e para mund të formësohej, por kishte një akumulim të tepërt të produktit dhe nuk funksionoi. Ne gjithashtu u përpoqëm ta shponim për ta shtrydhur, por nuk funksionoi. Pastaj aplikova hialuronidazën, e cila më vonë më shkaktoi reaksionin alergjik. Fytyra filloi të më fryhej në mënyrë të pakontrolluar.
Brenda një ore e gjithë fytyra mu fry. Shkova me nxitim në spital dhe më dhanë ilaçe. Isha shumë e frikësuar sepse ndodhi shumë shpejt. Dhe ndjeja shumë dhimbje. Më dhimbte goja shumë, nuk shihja se syri më ishte mbyllur shumë.

Asaj iu deshën katër ditë që fytyra të kthehej në normalitet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit