Rakip Suli ngop me 550 MLN nga taksat e shqiptarëve kushëririn e Paulin Sterkaj dhe Qamil Kupën

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 21.09.2022, 15:26

Rakip Suli i Bashkisë Kamëz duket se është zotuar që të rrjepë qytetarët e Kamzës nga taksat duke gjetur si justifikim rrugët e amortizuara. E themi këtë, pasi në shumë pak ditë, Suli ka firmosur tendera me vlera marramendëse për ndërtimin dhe shtrimin e rrugëve dhe normalisht, kompanitë fituese janë miqtë e rilindasve, që nuk u ngopet barku dhe xhepi me taksat e shqiptarëve.

Së fundmi, Bashkia Kamëz ka mbyllur totalisht procedurat e një tenderi, që vetëm një prokuror i kapur totalisht nuk e quan abuziv.

Bëhet fjalë për tenderin me këtë numër reference: “REF-37105-07-26-2022” dhe me objekt “Ndërtim rrugët (Rr.Erzeni+Rr.Marubi+Rr.Valbona+Rr.Tomorri)” . Institucioni prokurues është bashkia Kamëz me në krye Rakip Sulin.

Në garën për këtë tender kanë marrë pjesë disa kompani, por fituese është shpallur bashkimi i kompanive KUPA shpk dhe STERKAJ shpk.

Siç shihet nga dokumenti i mëposhtëm, bashkimi i dy kompanive të tjera, ka ofruar më pak, por Rakip Suli e ka skualifikuar, për t’i dhënë më shumë se 556 milionë lekë të vjetra kompanive që administratorët i ka miq.

Më konkretisht, Qamil Kupa është dendur me tendera nga bashkia Kamëz dhe rikujtojmë kohën, kur për vetëm 3 tendera nga Bashkia Kamëz për pastrim, kompania KUPA shpk ka marrë rreth 200 MILIONË Lekë me TVSH, ndërkohë që njëri prej tyre është klasifikuar si REDFLAG!

Ndërsa Lulzim Sterkaj, administrator i Sterkaj SHPK, që me shumë mundësi si pronar ka Paulin Sterkaj, pasi janë kushërinj me njëri-tjetrin, pothuajse ka përfituar tendera nga të gjithë falë kushëririt rilindas.

Kushëriri i Sterkaj dhe Qamil Kupa, kanë marrë nga ky tender sa 93 përqind e fondit limit dhe siç dihet gjithmonë, sa më shumë të marrë kompania apo kompanitë fituese aq më shumë fiton edhe Rakip Suli, e aq më shumë varfërohen shqiptarët.

Se çfarë pune bën SPAK-u, askush nuk e di deri më tani.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit