Ngrihet alarmi/ Salsiçet “Wudy” përmbajnë bakterin e rrezikshëm: Mos i konsumoni!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 21.09.2022, 10:47

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar për praninë e një bakteri të rrezikshëm në disa prodhime të markës së salçiçeve Wudy që shiten në Shqipëri dhe shumë shqiptarë i konsumojnë. Bëhet fjalë për bakterin “Listeria monocytogenes”.

Njoftimi i AKU-së:

Referuar njoftimit të ardhur nga sistemi RASSF (Sistemi i Njoftimit të Shpejtë për Ushqimin dhe Ushqimin për Kafshë) pas analizave laboratorike të kryera në Itali është konstatuar prani e Listeria monocytogenes STI55 duke përbërë risk me ndikim serioz për shëndetin e njeriut, në produktin.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit menjëherë pas njoftimit të ardhur nga RASFF po ndërmerr të gjitha masat nëpërmjet kontrolleve zyrtare në operatorët e biznesit ushqimor për identifikimin, bllokimin dhe tërheqjen e produktit nga tregu. Kujdes konsumatorë! Mos i konsumoni këto produkte, kthejini pranë subjekteve ku i keni blerë.

Lotet me probleme:

Emri i Produktit: WUDY 1KG MAXIPAC; LOT: 1798614; Datë Skadence: 20/09/2022; LOT: 1803199; Datë Skadence: 21/09/2022; LOT: 1820077; Datë Skadence: 29/09/2022; LOT: 1820665; Datë Skadence: 30/09/2022; LOT: 1825669; Datë Skadence: 03/10/2022; LOT: 1839979; Datë Skadence: 10/10/2022; LOT: 1846239; Datë Skadence: 12/10/2022; LOT: 1860349; Datë Skadence: 19/10/2022; LOT: 1869650; Datë Skadence: 24/10/2022; LOT: 1877305; Datë Skadence: 27/10/2022; LOT: 1877867; Datë Skadence: 28/10/2022; LOT: 1896612; Datë Skadence: 04/11/2022; LOT: 1911738; Datë Skadence: 14/11/2022; LOT: 1940129; Datë Skadence: 24/11/2022. Emri i Produktit: WUDY 250GX15 EST; LOT: 1798031; Datë Skadence: 19/09/2022; LOT: 1810919; Datë Skadence: 27/09/2022; LOT: 1830837; Datë Skadence: 05/10/2022; LOT: 1843621; Datë Skadence: 11/10/2022; LOT: 1857209; Datë Skadence: 17/10/2022; LOT: 1883993; Datë Skadence: 31/10/2022; LOT: 1900782; Datë Skadence: 08/11/2022; LOT: 1911205; Datë Skadence: 12/11/2022; LOT: 1945455; Datë Skadence: 26/11/2022; LOT: 1947706; Datë Skadence: 29/11/2022. Emri i Produktit: WUDY FORM.150GXEST; LOT: 1798614; Datë Skadence: 20/09/2022; LOT: 1817490; Datë Skadence: 28/09/2022; LOT: 1830273; Datë Skadence: 04/10/2022; LOT: 1839009; Datë Skadence: 07/10/2022; LOT: 1852306; Datë Skadence: 14/10/2022; LOT: 1873728; Datë Skadence: 26/10/2022; LOT: 1888241; Datë Skadence: 02/11/2022; LOT: 1852306; Datë Skadence: 14/10/2022; LOT: 1906129; Datë Skadence: 10/11/2022; LOT: 1929757; Datë Skadence: 22/11/2022; LOT: 1947696; Datë Skadence: 29/11/2022. Emri i Produktit: WUDY GR.250 X EST.; LOT: 1810361; Datë Skadence: 26/09/2022; LOT: 1825669; Datë Skadence: 03/10/2022; LOT: 1843621; Datë Skadence: 11/10/2022; LOT: 1852807; Datë Skadence: 15/10/2022; LOT: 1869109; Datë Skadence: 22/10/2022; LOT: 1877305; Datë Skadence: 27/10/2022; LOT: 1902500; Datë Skadence: 09/11/2022; LOT: 1936492; Datë Skadence: 23/11/2022; LOT: 1945455; Datë Skadence: 26/11/2022. Emri i Produktit: WUDY SNACK 100GX35; LOT: 1952362; Datë Skadence: 20/11/2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit