Mickoski akuzon Xhaferin për vendimet e ti

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.09.2022, 12:01

Lideri i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, në një emision televiziv ka akuzuar kryeparlamentarin, Talat Xhaferi, se po e vendos veten mbi të gjitha organet gjyqësore të Maqedonisë së Veriut.

“Talat Xhaferi e vendosi veten mbi të gjitha gjykatat në Maqedoni. Ai tani është gjyqtari mbi të gjitha gjykatat sepse e vendosi veten mbi Gjykatën Kushtetuese, mbi gjyqtarët kushtetues dhe kompetencat e tyre dhe vendosi se referendumi ishte kundër Kushtetutës”, ka deklaruar Mickoski.

Lideri i OBRM-PDUKM-së ka shtuar se Xhaferi ka përvetësuar të gjithë rendin juridiko-kushtetues në vend.

“Ai definitivisht e pushtoi, privatizoi rendin juridik dhe kushtetues në Maqedoni dhe dha aktgjykime. Ata nuk e kuptojnë se ai ka bërë dëm të përhershëm, sepse ajo që ka bërë mund të përdoret nga brezi i ardhshëm si rregull, sepse përjashtimi nëse bëhet një herë bëhet rregull dhe të gjithë do t’i referohen atij rregulli”, ka nënvizuar Mickoski. Për shkak pezullimit të rendit juridik dhe kushtetues të Maqedonisë, nga ana e Xhaferit, Mickoski edhe njëherë ka kërkuar që koalicioni qeveritar duhet të largohet, sipas tij për hir të Maqedonisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit