“Vinicius, je një majmun”/ Tifozët e Atletikos me kore raciste ndaj sulmuesit të Realit

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 19.09.2022, 08:33

Para startit të derbit mes Atletikos së Madridit dhe Realit, e vlefshme për La Ligën që u mbyll me fitoren e "Los Blancos 1-2, janë regjistruar edhe disa kore raciste në drejtim të Vinicius Zhunior.

Jashtë stadiumit dëgjoheshin thirrjet e ultrasve bardhekuq: “Ti je një majmun, Vinicius ti je një majmun”, teksa këto video bën xhiron e rrjeteve sociale.

Këto kore raciste vijnë pas një fushate të fortë antiraciste si nga vetë Vinicius, ashtu edhe nga shumë brazilianë, pas fjalëve të Pedro Bravos në “El Chiringuito”, të cilat zemëruan brazilianët.

“Nëse doni të kërceni samba, shkoni në Brazil. Këtu ajo që duhet të bëni është të respektoni kolegët tuaj profesionistë dhe të ndaloni së vepruari si majmunë,” – tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit