Jorgo of Himara “continues the trick”, gives 120 million in the non-competitive tender where the winner offered 99% of the limit fund

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 16.09.2022, 22:09

Jorgo Goro of Himara again! After a few days ago when he gave the tender to the mother of his former lawyer, the mayor of Himara realizes another "deed". It seems that instead of being afraid of any possible investigation by the authorities due to the tenders given to this person, Jorgo of Himara continues calmly with the dubious procurement procedures.

This municipality has organized a tender with reference number REF-39803-08-25-2022 and with the object "Works for repairs, maintenance of rural roads". The limit fund of the tender is 9,994,675 new all without VAT or about 120 million old ALL with VAT.

But the peculiarity of this procedure is that only one company participated, so we are dealing with a total lack of competition. The participating firm is ASI-2A CO owned by Andrea and Astri Gjikondaj. This company has given its offer in the value of 9,920,000 new ALL without VAT or about 120 million old ALL with VAT and of course it was declared the winner by the Himara Municipality.

But besides being the only company that participated in the tender, it turns out that its offer is almost the same as the limit fund of the tender. To be precise with the numbers, it is like 99% of it. It seems "obvious" that the tender is highly suspicious, however, so far no one from the state institutions is taking any investigative measures.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit